Recenzje whisky ze smakiem

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban

Opisywana whisky Glenmorangie 14YO Quinta Ruban, zagościła w podstawowym portfolio marki dopiero w 2019 roku, zastępując na stanowisku 12-letnią wersję również oznaczoną jako Quinta Ruban. Obecnie wspomniana 12-tka występuje pod nazwą Lasanta, będąc finiszowaną w beczkach po Sherry. Dla pełnego obrazu ewolucji recenzowanego wypustu, należałoby jeszcze wspomnieć, że Quinta Ruban bez deklaracji wieku zadebiutowała w 2007 roku. Aktualnie sprzedawana 14-letnia wersja dekadę leżakuje w beczkach po burbonie wykonanych z białego amerykańskiego dębu (pochodzącego ze specjalnej hodowli), następnie trafiając do beczek typu pipe i barrique po wzmacnianym winie Ruby Port Cask. Moc zabutelkowanego destylatu wynosi słuszne 46%.

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban opinia i recenzja

Kolor Glenmorangie 14YO Quinta Ruban jest niesamowicie głęboki

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban zamknięto w butelce o standardowych kształtach dla większości wypustów tego producenta (m.in. wersja 10YO), niczym szczególnym nie wyróżniających się względem konkurencji. Kolosalne wrażenie robi natomiast niesamowita barwa napitku – mahoniowa, czekoladowa, jeszcze chwila weszlibyśmy w brązowe odcienie. W kieliszku okazuje się jednak jaśniejsza, znacznie bardziej bursztynowa. Destylat jest oleisty i bardzo aromatyczny. W nosie wyczuwalne są wyraźne nuty kwiatowe rodzynki, owocowość wzmacnianego wina, szczypta wanilii, czerwone żelki Haribo, orzechy, odrobina jabłek oraz gruszek. Quinta Ruban to whisky bardzo lotna, złożona i przyjemna w odbiorze.

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban opinia i recenzja

Recenzowana whisky leżakowana jest w beczkach po porto

Smak Glenmorangie 14YO Quinta Ruban to grubsza sprawa, bowiem jest to whisky wielowarstwowa i wymagająca. Przy pierwszym wejściu potrafi nieźle przypiec ślinianki, jednak stare przysłowie ludowe mówi – łatwiej odparzyć dupę, niż odparzyć gębę. Dlatego nie należy się zniechęcać czy szukać popitki. Drugie uderzenie powinno być znacznie łagodniejsze, co oczywiście nie oznacza, że słodko-pikantny dębowy charakter definitywnie przemija. Ujawniać zaczyna się natomiast więcej gorzkiej czekolady, karmelu, akcenty porto, czerwonych owoców. Po kilku lufach pieprzność jeszcze bardziej zanika, pozostawiając miejsce do szerszej ekspozycji wielowymiarowej słodyczy, chociaż dębina nie odpuszcza. Finisz jest długaśny, naznaczony gorzką czekoladą, drewnem i cynamonem.

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban opinia i recenzja

Jeśli lubicie złożoną whisky, jest to ciekawa propozycja

Glenmorangie 14YO Quinta Ruban kosztuje około 220-250 złotych, co jest kwotą naprawdę sensowną w przypadku 14-latków, które generalnie ciężko znaleźć poniżej 200 złotych (wyjątkiem z bardziej znanych whisky jest chyba tylko Tullamore DEW). Rocznikowe odpowiedniki z destylarni Tomintoul, Aberlour czy Glenfiddich potrafią chodzić w przedziale 250-300 złotych. Wypusty marki Glenmorangie ogólnie do najtańszych nie należą, dlatego aktualna cena Quinta Ruban wygląda całkiem atrakcyjnie. Whisky jest jednak mniej przystępna od Aberlour 14YO albo podobnych wypustów ze Speyside, ponieważ pikantność w recenzowanym destylacie jest wszechobecna. Reasumując – Quinta Ruban to single malt jakiego butelkę warto posiadać do sączenia w chłodne jesienno-zimowe wieczory, ale trzeba lubić pieprzność na języku.

OCENA GLENMORANGIE 14YO QUINTA RUBAN: 50/100Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *