Recenzje whisky ze smakiem

Arran 10YO

Arran to destylarnia zlokalizowana w mieście Lochranza w zachodniej Szkocji, założona w 1995 roku i będąca jedyną legalnie działającą na wyspie. Produkuje około 750,000 litrów rocznie. Warto nadmienić, że niegdyś beczki Arran leżakowały w Springbank, ponieważ firmie brakowało miejsca. Obecnie destylarnia założona przez byłego dyrektor Chivas Regal posiada już odpowiednie magazyny. Arran 10YO oficjalnie wprowadzono do sprzedaży w 2006 roku, natomiast w 2019 roku portfolio przeszło kompleksową zmianę stylistyczną. Whisky jest leżakowana głównie w beczkach po burbonie z niewielką domieszką beczek po sherry. Wypust zdobył ogromną ilość prestiżowych nagród na licznych festiwalach, co znacznie podbudowało jego pozycję rynkową, niestety owocując również podniesieniem cen.

arran 10yo cena opinia i recenzja

Wygląd – okrągłe opakowanie skrywa masywną butelkę zwieńczoną solidnym korkiem. Wszystkie podstawowe edycje Arrana do 18-letniej wyglądają identycznie. Whisky bez filtrowania na zimno, jak również nie barwiona karmelem. Butelkowana w mocy 46% ABV. Kolor słomkowy.

Aromat – subtelna, rozbudowana i aktywnie ewoluuje w kieliszku. Wanilia, karmel, melon, brzoskwinia, szczypta kokosu, landrynki, czerwone pomarańcze. Generalnie słodka i orzeźwiająca, jednak gdzieś na spodzie zajeżdża kwaskowatym sianem.

Smak – ponownie atakuje słodyczą, jednak nie nachalną wzorem sherry bomb. Mniej rozwinięty od zapachu – wanilia, miód, trzcinowy cukier, owoce sadowe, brzoskwinia, nieco cytrusów. Odrobina lekkiej pikantności dodaje charakteru. Zupełnie nie torfowa, alkohol świetnie ukryty.

Finisz – trochę powyżej średniej, wytrawnym charterem odstaje od aromatu i smaku. Najpierw zostaje trochę słodyczy, następnie pojawia się wyraźny posmak skórzany, a finalnie dominuje tytoń. Gdzieś na horyzoncie majaczy nieco dębowej goryczki.

arran 10yo cena opinia i recenzja

Butelka Arran 10YO kosztuje obecnie w przedziale 180-200 złotych, będąc whisky atrakcyjnie wycenioną względem jakości, co potwierdzają liczne nagrody na festiwalach w kategorii Best Value. W powyższych widełkach cenowych można dostać co najwyżej podstawowe 12-letnie albo 15-letnie wypusty popularnych destylarni, ewentualnie wątpliwej jakości blendy, które absolutnie nie dorównują Arran 10YO. Dlatego recenzowany trunek z czystym sumieniem polecamy każdemu, kto chciałby spróbować solidnej szkockiej za relatywnie nieduże pieniądze. Naprawdę trudno wskazać lepsze alternatywy, najbliżej jest natomiast The Glenlivet 12YO Licensed Dram i Glen Moray 15YO, posiadające podobny charakter.

OCENA ARRAN 10YO: 55/100Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *