Recenzje whisky ze smakiem

Aberlour 16YO Double Cask

Bohater niniejszej recenzji wszedł do regularnej sprzedaży w 2010 roku, błyskawicznie zyskując sobie sympatyków i szerokie uznanie krytyków, potwierdzone między innymi złotym medalem podczas Wine & Spirit Competition 2012. Destylaty leżakujące w beczkach po sherry (głównie pierwsze napełnienie) oraz burbonie zmieszano przed zabutelkowaniem, co powinno zapewnić whisky wspaniały aromat i upajająco głęboki smak. Wygląd zewnętrzny tego wypustu niczym nie odbiega jednak od pozostałych Aberlour’ów – trunek zamknięto w zwalistej butelce i schowano w eleganckiej tubie.

Aberlour 16 Double Cask opinia i recenzja

Aberlour 16YO to połączenie destylatów leżakujących w beczkach po sherry i bourbonie.

Aberlour 16YO Double Cask kolorem wpisuje się w tradycje klasycznych single maltów pochodzących z regionu Speyside, charakteryzując bursztynowym odcieniem, trochę słabszym powiedzmy od GlenDronach 18YO, aczkolwiek ogólnie bardzo intensywnym czy wręcz ognistym. Konsystencja również jest ponadprzeciętnie gęsta – zawartość leniwie spływa po ściankach kieliszka. Aromat okazuje się wielowarstwowy lecz generalnie skręca w kierunku słodyczy – przeważają akcenty owocowe, rodzynki, lepkość miodu i wanilii. Po chwili wciągania oparów wszystko się przyjemnie wygładza, zbliżając w odczuciach do testowanego wcześniej The Balvenie 12YO Double Wood.

Aberlour 16 Double Cask opinia i recenzja

Aberlour 16YO jest zdecydowanie owocową whisky, silnie namaszczoną nutami sherry.

Aberlour 16YO Double Cask jest zdecydowanie owocową whisky, silnie namaszczoną nutami sherry przełamywanymi ostrzejszymi uderzeniami dębiny i korzennych przypraw, jednak zmuszonej ostatecznie skapitulować przed hiszpańskimi akcentami z domieszką nachalnej słodyczy. Bomboniera eksploduje w ustach i paraliżuje kubki smakowe jak strach przed kontrolą na granicy, kiedy przemycasz w plecaku podróżnym tonę kokainy. Zapytam więc teraz – chcesz dostać za rozsiewanie plotki? Jakiej plotki? Że finisz również jest słodki! OK, akurat to żadna plotka tylko szczera prawda. Jest ponownie do przesady słodko, momentami wkrada się dębowa goryczka, ale później znowu uderzają kalorie…

Aberlour 16 Double Cask opinia i recenzja

Aberlour 16YO to whisky deserowa, wiele nie wypijesz bo błyskawicznie skoczy Ci cukier.

Aberlour 16YO Double Cask to whisky deserowa, której wiele nie wypijesz bo błyskawicznie skoczy Ci poziom cukru, reprezentująca kategorię naprawdę słodkich alkoholi. My takowe jak najbardziej lubimy, ale recenzowany wypust uznajemy za nieco przesadzony (chociaż wciąż bardzo dobry!). Gorzko smakuje natomiast cena butelki 0.7L, sięgająca obecnie 260 złotych, niemniej to whisky leżakująca 16 latek. Z drugiej strony – trudno znaleźć coś odczuwalnie tańszego, bardziej markowego oraz sprawdzonego w podobnym roczniku, aczkolwiek wyłuskamy coś z oferty Glen Moray, Bushmills, Jura, Bneriach czy Aberfeldy. W każdym razie Aberlour 16YO to porządny rudzielec, słodki jak cholera, ale porządny.

OCENA ABERLOUR 16YO DOUBLE CASK: 45/100Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *