The Balvenie Double Wood 12YO

The Balvenie Double Wood 12YO bardzo długo czekała w kolekcie na degustację, ale nareszcie przyszedł moment odkorkowania i możemy opublikować recenzję tej znakomitej whisky… Zacznijmy jednak od podstawowych informacji – whisky najpierw dojrzewa około 12 lat w beczkach po bourbonie pierwszego i drugiego napełnienia, a potem jeszcze kilka(naście) miesięcy odpoczywa w beczkach po sherry oloroso, co zapewnia trunkowi gładkość, owocową aromatyczność oraz słodycz z niewielką dozą ostrzejszych akcentów. Brzmi to wszystko bardzo zachęcająco, zaś sympatycy Speyside powinni już wyczuwać co nadciąga. Opakowanie i butelkę The Balvenie Double Wood 12YO utrzymano w klasycznym wzornictwie, bardzo gustownym, stonowanym oraz odrobinę oldschoolowym, podobnie jak pozostałe recenzowane odmiany: Triple Cask i Caribbean Cask. Mając w pamięci poprzednie single malty The Balvenie, jesteśmy spokojni o efekt końcowy, niemniej dobrze byłoby swoje przekonania czymś potwierdzić…

OPINIA THE BALVENIE DOUBLE WOOD 12YO

Whisky najpierw dojrzewa około 12 lat w beczkach po bourbonie, a potem w beczkach po sherry Oloroso.

The Balvenie Double Wood 12YO to whisky o głębokim bursztynowym kolorze, pięknie wyglądająca po nalaniu klasycznej do szklanki, której ścianki otula cienką oleistą warstwą. Trunek od początku urzeka niezwykle silnym akcentem sherry, nadającym mu owocowego charakteru, bardzo przyjemnego w odbiorze. Resztę przestrzeni wypełniają waniliowe, miodowe i karmelowe nutki, zakończone uderzeniem dębiny oraz cynamonu, dopełniającej genialnej całości – Double Wood 12YO wąchaliśmy ze Sławkiem dobre piętnaście minut, a jedną szklankę chyba wciągnęliśmy nosem. Whisky jest bardzo sensoryczna, alkohol (40% ABV) nie drażni nozdrzy – możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że niewiele napitków testowanych dotychczas na naszych łamach wypadało odczuwalnie lepiej.

OPINIA THE BALVENIE DOUBLE WOOD 12YO

Double Wood 12YO od początku urzeka niezwykle silnym akcentem sherry, nadającym mu owocowego charakteru.

The Balvenie Double Wood 12YO przy pierwszym kontakcie ze śliniankami wchodzi niczym woda, będąc zaskakująco orzeźwiającą i delikatnie łechtającą podniebienie, ale jakichś nadzwyczajnych walorów smakowych jeszcze nie ujawnia. Ciekawiej zaczyna robić się kiedy chwileczkę potrzymamy płyn w paszczy. Wtedy pojawia się fala zrównoważonej słodyczy zawdzięczanej miodowi oraz wanilii, którą żelazną ręką spina cynamon i dębina, dodające nieco pikantności przed właściwym finiszem. Ten okazuje się bardzo przyjemny – najpierw wprawdzie trochę przypieka, chociaż niezbyt intensywnie, a potem następuje zmasowany atak gorzkiej czekolady wymieszanej z sherry. Wszystko trwa naprawdę spory kawałek czasu, więc Double Wood 12YO to trunek jakim można się delektować godzinami.

OPINIA THE BALVENIE DOUBLE WOOD 12YO

Double Wood 12YO to zdecydowanie jedna z najlepszych single malt whisky do 200 złotych.

The Balvenie Double Wood 12YO jest świetną deserową single malt whisky, przyjemną jak wejście do basenu w upalne popołudnie, pozwala się bowiem wyluzować i zatrzymuje na dłuższą chwilkę. Doskonała propozycja dla wielbicieli zrównoważonej słodyczy, którzy w nieskończoność mogą upajać się smakołykami highland i speyside. Nie jest to jednak whisky ciężka w odbiorze, a wprost przeciwnie, dzięki czemu świetnie pasuje praktycznie do każdej okazji. Trzeba tylko wysupłać z portfela około 200 złotych, niemniej warta jest tych pieniędzy. Zresztą, popularne blended whisky na czele z Johnnie Walker Green Label potrafią kosztować podobnie, a obok Double Wood 12YO nawet nie powinny być stawiane. Zdecydowanie jedna z najlepszych single malt whisky do 200 złotych.

OCENA THE BALVENIE DOUBLE WOOD 12YO: 8,5/10Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *