Recenzje whisky ze smakiem

Premiera Benromach Contrasts

Gratka dla prawdziwych whisky geeków – dwie whisky z tej samej destylarni, w tym samym wieku, z tego samego surowca i reżimu produkcyjnego, jednak dojrzewane w dwóch różnych rodzajach beczek. Mowa o dwóch premierowych edycjach whisky z destylarni Benromach, wchodzących w skład serii Contrasts, destylowanych w 2012 roku i dojrzewanych w niemal identycznych warunkach. Jedyna różnica to metoda suszenia klepek z drewna dębowego, z których wykonano beczki do ich dojrzewania. Drewna dziewiczego, czyli nie mającego nigdy wcześniej kontaktu z whisky, czy też jakimkolwiek innym alkoholem. Obydwie whisky zabutelkowane zostały w 2023 roku w postaci naturalnej – bez filtrowania na zimno i barwienia karmelem.

Nowe whisky Benromach Contrasts

Benromach Contrasts Air (46% vol.), lekko torfowa whisky destylowana w 2012 roku, dojrzewała w beczkach wykonanych z dębowych klepek, które trzy lata suszyły się na świeżym powietrzu. Benromach Contrasts Air oferuje w swoim bukiecie nuty krówek waniliowych, prażonego zboża i kwiatów cytrusów. W smaku odnajdziemy w niej nuty pieprzne, wanilię, świeżą miętę pieprzową i dębinę. Jej finisz to delikatne akcenty dymu.

Benromach Contrasts Kiln (46% vol.), również lekko torfowa whisky destylowana w 2012 roku, poddana została dojrzewaniu w beczkach wykonanych z dębowych klepek, które suszyły się na świeżym powietrzy przez dwa lata, po czym proces suszenia dokończony został w tradycyjnej, ogrzewanej suszarni dla przyspieszenia procesu. W bukiecie Benromach Contrasts Kiln powinniśmy znaleźć nuty słodkich ciasteczek słodowych, cytryny i jabłek. W jej smaku producent obiecuje akcenty kremowe i owocowe, jęczmienną słodycz słodu i owoce tropikalne. W finiszu odnajdziemy delikatny dym i mentol.

Jak łatwo się domyślić, obydwie whisky stanowią edycje limitowane, choć producent nie przyznaje się do liczby butelek każdej z nich, jaka ma trafić na rynek.

Źródło: Dom WhiskyDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *