Recenzje whisky ze smakiem

Aberlour 15YO Select Cask

Aberlour 15YO Select Cask Reserve to whisky skierowana na podbój rynku francuskiego, gdzie zastąpiła edycję Cuvee Marie d’Ecosse, ale finalnie dostępna jest w całej Europie…Destylat leżakował minimum 15 lat w beczkach z amerykańskiego oraz europejskiego dębu, jednak z przewagą tego pierwszego, natomiast wykorzystanie baryłek po bourbonie i sherry, zapewnić miało bogactwo smaków oraz aromatów temu single maltowi. Warto również zauważyć, że Aberlour 15YO Select Cask Reserve oprócz niestandardowego rocznika, charakteryzuje się także 43% ABV. Ogólnie, to mieszanka zapowiada się obiecująco, wszak gorzelnicy z regionu Speyside potrafią czynić prawdziwe alkoholowe cuda, chociażby recenzowanego niedawno The Balvenie 12YO Triple Cask. W kwestii opakowania jest standardowo dla marki – elegancka tuba skrywa prostą lecz masywną butelkę z potężnym korkiem. A jakbyście się zastanawiali, to destylarnia Aberlour jest własnością Pernod Ricard, które w swoim portfolio posiada też Chivas Regal, The Glenlivet, Jameson czy Ballantine’s

Aberlour 15Y Select Cask Reserve

W kwestii opakowania jest standardowo dla marki – elegancka tuba skrywa prostą lecz masywną butelkę z potężnym korkiem.

Barwa Aberlour 15YO Select Cask Reserve jest bursztynowa, bardzo ciepła i sympatyczna, chociaż trunek wydaje się odrobinę mniej klarowny od niektórych konkurencyjnych single maltów (stwierdzam to subiektywnie). Powiedzmy, że posiada swoją indywidualną głębię. Aromat zdecydowanie delikatny, niezwykle orzeźwiający i pobudzający, nawet solidne pociągnięcie nosem nie powoduje nieprzyjemnych odruchów. Jestem pozytywnie zaskoczony jego łagodnością, bowiem mówimy o destylacie 43% ABV. Całość jest zdecydowanie słodka, jednak w żadnym wypadku nie nachalna, trochę miodowa i karmelowa, łatwo również wyczuć owocowe nuty sherry, natomiast gdzieś na drugim planie majaczy odrobina cytrusów i korzennych przypraw. Faktycznie jest bogato oraz wielowarstwowo, czego oczekuje się od single maltów.

Aberlour 15Y Select Cask Reserve

Aromat Aberlour 15YO Select Cask Reserve jest delikatny, niezwykle orzeźwiający i pobudzający, a mówimy o destylacie 43% ABV.

Czas wypić szklaneczkę whisky, więc rozlewamy i smakujemy Aberlour 15YO Select Cask Reserve. Początek okazuje się stosunkowo pieprzny, nieco zaskakując po bardzo łagodnym aromacie, jednak za chwilę nadciągają przyjemniejsze smaki – mieszanka słodyczy oraz gorzkiego (migdały?). Dlatego summa summarum poczułem się lekko rozczarowany – niewiele się tutaj dzieje ekstra poza posmakiem sherry. Spodziewałem się czegoś bardziej rozbudowanego, wielowarstwowego, intrygującego. Trunek po prostu penetruje przełyk, sprawiając dobre wrażenie. Dlatego chociaż nie nazwałbym opisywanej whisky szczególnie skomplikowaną, to bezsprzecznie zasługuje na miano całkiem pijalnej. Finisz jest generalnie delikatny, zdecydowanie czekoladowy i zostawia przyjemny dębowy posmak, utrzymujący się dłuższą chwilkę.

Aberlour 15Y Select Cask Reserve

Pod względem smaku spodziewałem się jednak czegoś bardziej rozbudowanego, wielowarstwowego, intrygującego.

Aberlour 15YO Select Cask Reserve to bezsprzecznie ciekawa whisky single malt, chociaż bardziej w zamyśle gorzelników, aniżeli pod względem zawartości butelki. Jakkolwiek trudno zarzucić aromatowi czy finiszowi jakieś większe uchybienia, tak środkowe pasmo (smakowe) jest zaskakująco płaskie, przynajmniej w naszym odczuciu. Po piętnastoletnim singlu można oczekiwać czegoś bardziej złożonego. Sytuację trochę ratuje cena opisywanego trunku, ponieważ Aberlour 15YO Select Cask Reserve kosztuje jakieś 200 złotych, więc nie jest specjalnie wygórowana. Jako podstawowe whisky w domowym braku, szczerze powiedziawszy jakoś nie widzę tego destylatu, natomiast może stanowić uzupełnienie kolekcji. Osobiście Aberlour 12YO bardziej mi smakował, a litrową butelkę dostaniemy w podobnej cenie.

OCENA ABERLOUR 15YO SELECT CASK RESERVE: 45/100Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *