Recenzje whisky ze smakiem

Bushmills 21YO

Bushmills 21YO to najstarsza single malt whiskey występująca w portfolio irlandzkiego producenta, która zadebiutowała na sklepowych półkach w 2001 roku. Destylaty najpierw przez 19 lat odpoczywają w dębowych beczkach po amerykańskim burbonie i hiszpańskiej sherry Oloroso, a następnie zostają przelane do wyselekcjonowanych beczek po maderze (wzmacniane portugalskie wino). Trunek w zmiksowanej postaci leżakuje kolejne 2 lata. Powinno to wzmocnić jego wielowarstwowość, podkręcić bogactwo smaków i zapewnić łagodność. Jednak w odróżnieniu od większości 21-latków woltaż utrzymano na standardowym poziomie 40%. Poza tym, Bushmills 21YO sześciokrotnie wygrywał w konkursach World Whisky Awards, co stanowi dobrą rekomendację i obietnicę wysokiej jakości.

Bushmills 21YO opinia recenzja

Opakowanie Bushmills 21YO robi spore wrażenie

Niedawno wszystkie single malty Bushmills przeszły zmianę wizerunku, gdzie wersjom 16YO i 21YO zafundowano solidniejsze i bardziej efektowne opakowania. W przypadku Bushmills 21YO kartonik utrzymany w ciemnoszarej kolorystyce jest zdecydowanie ładniejszy od poprzedniego. Całkowicie odświeżony projekt butelki z potężnym metalowym korkiem również wzbudza entuzjazm, przypominając starodawne karafki lub magiczne napoje występujące w grach komputerowych. Kolor 21-letniego destylatu jest herbaciano-bursztynowy, natomiast konsystencja okazuje się całkiem oleista. Wśród aromatów przewijają się głównie owocowo-słodkie akcenty: jabłka, ananas, skórka pomarańczy, mleczna czekolada, toffi, orzechy, szczypta wanilii. Całość wieńczy odrobina wytrawności zawdzięczana pewnie finiszowaniu w beczkach po maderze. Whisky bardzo przyjemna, orzeźwiająca i absorbująca.

Bushmills 21YO opinia recenzja

Nowa butelka Bushmills prezentuje się świetnie

Smak Bushmills 21YO to pozytywne zaskoczenie, bowiem zamiast spodziewanej ciężkiej słodkości, zawartość butelki atakuje przede wszystkim egzotycznymi nutkami. Czekolady, krówek i gumy Turbo wprawdzie nie brakuje, jednak na pierwszym miejscu wjeżdżają ananas i czerwone pomarańcze, które rozwalają ślinianki jak FGM-148 Javelin ruskie czołgi w Ukrainie. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że 21-letni Bushmills do najbardziej skomplikowanych whiskey nie należy, chociaż jest oryginalną oraz absolutnie przepyszną kombinacją. Finisz okazuje się stosunkowo długi, należąc zarazem do łagodniejszych. Najpierw na języku majaczą owocowe akcenty z przewagą bardzo słodkich czerwonych owoców. Potem pojawia się delikatna wanilia, kwaskowatość beczki, posmak dębiny i tytoniu. Bushmills 21YO powinien smakować każdemu, kto preferuje owocowe oraz doskonale zbalansowane whiskey.

Bushmills 21YO opinia i recenzja

Walory smakowe 21-latka nie rozczarowują

Bushmills 21YO można aktualnie znaleźć za około 550-600 złotych, mówimy zatem o whiskey ze zdecydowanie wyższej półki cenowej, aczkolwiek jednej z tańszych w swojej kategorii wiekowej. Konkurencyjne szkockie single Glen Moray 21YO, Glenfiddich 21YO albo Glenlivet 21YO kosztują już przeważnie 700-800 złotych. Chociażby z takiego powodu warto zainteresować się recenzowanym produktem. Poza tym, Bushmills 21YO jest bezapelacyjnie najlepszą whiskey pochodzącą z irlandzkiej destylarni, która dostarcza mnóstwo czystej przyjemności podczas degustacji (zwłaszcza dla fanów egzotycznych smaków). Będzie również pięknie wyglądać w gablocie. Oczywiście, można w przyjętym budżecie okazyjnie znaleźć bardziej złożone napitki, ewentualnie kupić dwie butelki znakomitego Bushmills 16YO i jeszcze zostanie trochę grosza. Jednak wśród 21-letnich rudzielców Bushmills wypada całkiem atrakcyjnie również w aspekcie opłacalności.

OCENA BUSHMILLS 21YO: 60/100Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *